Headerafbeelding
Operatiecentrum Anesthesiemedewerker 2
Behandeling

Operatie aan een halscyste (laterale halscyste)

Als u een cyste (holte met vocht) aan de zijkant van uw hals heeft, kan het nodig zijn dat de KNO-arts deze wegneemt.

Bijvoorbeeld als de cyste groter wordt. U kunt dan een zwelling in uw hals krijgen die klachten kan geven bij het bewegen en liggen. Als de cyste ontstoken is, kan de zwelling groter en pijnlijker worden.

Hoe verloopt de behandeling?

Hier vindt u alle belangrijke informatie over uw behandeling.

Praktische tips

Wat neemt u mee?

Bij iedere afspraak in het ziekenhuis neemt u mee:

  • een geldig identiteitsbewijs
  • uw Actueel Medicatie Overzicht (AMO).

Hier vindt u meer informatie over wat u moet meenemen.

Afspraak op onze locatie in 's-Hertogenbosch, Boxtel, Drunen of Rosmalen? Meld u eerst digitaal aan. Lees hier hoe dit werkt.

Opleidingsziekenhuis

In het JBZ leiden we verpleegkundigen, coassis­tenten, artsen en andere zorgverleners op. Dit betekent dat bij uw afspraak soms meerdere zorgverleners aanwezig zijn. En het kan zijn dat u onderzocht of behan­deld wordt door een zorgverlener in opleiding. Deze zorgverlener werkt altijd onder supervisie van een gekwali­ficeerde zorgverlener.

Bekijk uw zorgverzekering

Controleer zelf vóór een afspraak in het JBZ of uw zorg wordt vergoed:

  • Bekijk hier met welke zorgverzekeraars het JBZ een contract heeft.
  • Het hangt ook af van uw polis of uw zorgverzekeraar alle zorg volledig vergoedt.
  • Onze zorg valt voor volwassenen onder het wettelijk eigen risico. Dit betekent dat u ieder jaar eerst een bedrag zelf moet betalen, voordat uw zorgverzekeraar kosten gaat vergoeden. 

MijnJBZ

Via MijnJBZ kunt u zelf een deel van uw persoonlijke en medische gegevens inzien die in het JBZ over u bekend zijn. Zie ook: Wat kan ik in MijnJBZ zien? 

Betrokken afdelingen

Code KNO-707
Laatste revisie: 10 juni 2025 - 15:14
Hoe verloopt de behandeling?

Operatie aan een halscyste (laterale halscyste)

Informatiefolders voorbereiding dagopname en operatie

Het is belangrijk dat u zich goed voorbereid op deze operatie. Lees daarom de informatie: 'Anesthesie en voorbereiding op een operatie of onderzoek' goed door. 

U wordt voor deze operatie meestal opgenomen op de afdeling Dagbehandeling. Lees hierover de informatie: Voorbereiding op een (dag)opname in het ziekenhuis

Waar meldt u zich?

U meldt zich bij de Infobalie van het ziekenhuis. De medewerker van de Infobalie wijst u verder naar de juiste afdeling.

Wat gebeurt er bij de operatie?

Op de operatiekamer ziet u de KNO-arts die de operatie doet. Het team neemt samen met u nog eenmaal alle gegevens door. Hierna krijgt u anesthesie toegediend via het infuus en valt u in slaap.

Daarna maakt de arts een snee in een huidplooi en haalt de cyste weg. Er blijft een drain achter in de wond. Deze drain voert het wondvocht af. Ook zorgt de drain ervoor dat er geen bloedophoping onder de huid ontstaat. De drain komt via de wond naar buiten en blijft tot de volgende dag zitten.

De operatie duurt ongeveer 1 uur tot 1½ uur. Meestal blijft u 1 nacht in het ziekenhuis en mag u de dag na de operatie naar huis.

Uitslaapkamer

Na de operatie brengen wij u naar de uitslaapkamer. Net als tijdens de operatie controleren we voortdurend uw bloeddruk, hartritme en zuurstofbehoefte. Als alles goed met u gaat en u voldoende wakker bent, brengen we u terug naar de verpleegafdeling.

Pijn na de operatie

Na de operatie kunt u een verdoofd gevoel hebben rondom de wond. Dit komt omdat de arts tijdens de operatie de kleine gevoelszenuwen van de huid kan raken. Dit herstelt vanzelf en het verdoofde gevoel verdwijnt meestal na een paar maanden. Meestal heeft u na deze operatie weinig pijn. Als u pijn heeft, is dit vaak pijn door de wond.

Wat zijn de risico's?

Bij iedere operatie, ook bij deze, is er sprake van enig risico. Zo kan de huid rondom de wond pijnlijk zijn. Ook kan de huid dik en rood worden. U heeft dan een wondinfectie. Dan is een behandeling met antibiotica nodig.

Naar huis

De dag na de operatie verwijdert de verpleegkundige de wonddrain. Hierna mag u naar huis. Meestal heeft u dan weinig pijn. Heeft u toch pijn, dan kunt u hiervoor 4x per dag 2 tabletten paracetamol innemen. Tot de eerste controleafspraak moet u het verband droog houden en de pleisters laten zitten.

Vaak krijgt u een kleine zwelling rondom de wond. Deze gaat na enkele weken weer weg. Wanneer u een grote zwelling krijgt, dan kunt u een ontsteking of een bloeduitstorting hebben. Het litteken van de wond is meestal na een paar maanden niet meer te zien. Dit komt omdat de wond in een huidplooi ligt.

Wat doet u bij problemen thuis?

Krijgt u vóór uw controleafspraak meer pijn of blijft u pijn houden? Of zijn er andere problemen die te maken hebben met de operatie? Dan belt u het ziekenhuis. Ook als u geen controleafspraak heeft.

Tijdens kantoortijden belt u naar de polikliniek Keel-, Neus- en Oorheelkunde, dan kunnen wij u het beste helpen. Het telefoonnummer is (073) 553 60 70. Heeft u een probleem buiten kantooruren dat niet kan wachten? Bel dan naar de afdeling Spoedeisende Hulp, (073) 553 27 00.

Na ongeveer 1 week komt u voor controle terug op de polikliniek. De arts verwijdert de hechtingen.
Als er weefsel is opgestuurd voor onderzoek, dan krijgt u daar de uitslag van.

Heeft u na het lezen van deze informatie nog vragen, dan kunt u bellen naar de polikliniek Keel-, Neus- en Oorheelkunde, telefoonnummer: (073) 553 60 70.