Operatie bij een aneurysma van de buikslagader via de liezen (EVAR)

Headerafbeelding
Operatiecentrum Anesthesiemedewerker 2
Behandeling

Operatie bij een aneurysma van de buikslagader via de liezen (EVAR)

Bij deze operatie plaatst de vaatchirurg via kleine sneetjes in de liezen een kunststof vaatprothese (stent) in de buikslagader.

Een aneurysma is een verwijding (uitstulping) van de buikslagader. Dit ontstaat vaak door aderverkalking. Daarbij wordt de wand van het bloedvat zwakker. Door de druk van het bloed kan er een soort ‘ballonnetje’ ontstaan in de slagader.

Een aneurysma geeft meestal lange tijd geen klachten. Toch kan het gevaarlijk zijn. Het kan bijvoorbeeld scheuren (een bloeding) of er kan een bloedstolsel ontstaan dat een bloedvat afsluit.

We controleren de groei van het aneurysma regelmatig met een echo. We opereren alleen als de kans op een scheur groot is, meestal als de uitstulping groter is dan 5,5 cm. Bij deze operatie is er een kans op grote complicaties en soms zelfs overlijden. Daarom wegen we altijd goed af of een operatie nodig is.

De operatie bij een aneurysma van de buikslagader kunnen we op 2 manieren behandelen:

  • een operatie via de slagaders in de liezen (EVAR);
  • een ‘open’ operatie via de buik.

Deze informatie gaat over de operatie via de liezen (EVAR). Hierbij plaatst de vaatchirurg via kleine sneetjes in de liezen een kunststof vaatprothese (stent) in de buikslagader. Het bloed stroomt dan voortaan door dit buisje, waardoor er geen druk meer staat op de wand van het aneurysma.

Samenwerking vaatchirurgen Bernhoven en JBZ

De vaatchirurgen van Bernhoven en Jeroen Bosch Ziekenhuis (JBZ) werken nauw samen. De operaties bij een aneurysma van de buikslagaders vinden meestal plaats in het JBZ.

Bent u patiënt in Bernhoven, dan zal de operatie dus waarschijnlijk plaatsvinden in het JBZ. We streven er naar dat u hier uw bekende vaatchirurg uit Bernhoven treft. De nacontroles vinden weer plaats op de polikliniek in Bernhoven.

Hoe verloopt de behandeling?

Hier vindt u alle belangrijke informatie over uw behandeling

Praktische tips

Opleidingsziekenhuis

In het JBZ leiden we verpleegkundigen, coassis­tenten, artsen en andere zorgverleners op. Dit betekent dat bij uw afspraak soms meerdere zorgverleners aanwezig zijn. En het kan zijn dat u onderzocht of behan­deld wordt door een zorgverlener in opleiding. Deze zorgverlener werkt altijd onder supervisie van een gekwali­ficeerde zorgverlener.

MijnJBZ

Via MijnJBZ kunt u zelf een deel van uw persoonlijke en medische gegevens inzien die in het JBZ over u bekend zijn. Zie ook: Wat kan ik in MijnJBZ zien? 

Bekijk uw zorgverzekering

Controleer zelf vóór een afspraak in het JBZ of uw zorg wordt vergoed:

  • Bekijk hier met welke zorgverzekeraars het JBZ een contract heeft.
  • Het hangt ook af van uw polis of uw zorgverzekeraar alle zorg volledig vergoedt.
  • Onze zorg valt voor volwassenen onder het wettelijk eigen risico. Dit betekent dat u ieder jaar eerst een bedrag zelf moet betalen, voordat uw zorgverzekeraar kosten gaat vergoeden. 

Gegevens delen

Wilt u dat zorgverleners buiten het Jeroen Bosch Ziekenhuis uw medische gegevens kunnen inzien? Dan moet u het JBZ toestemming geven om uw gegevens beschikbaar te stellen.

Vaatnetwerk Vascuzon

Het Jeroen Bosch Ziekenhuis neemt deel aan VascuZON; een vaatchirurgie netwerk van 8 ziekenhuizen in Zuidoost-Nederland. Deze ziekenhuizen hebben als gezamenlijke missie om toegankelijke en kwalitatieve vaatzorg te bieden aan de inwoners in Zuidoost-Nederland. Lees er hier meer over.

Betrokken afdelingen

Code CHI-057a
Laatste revisie: 29 mei 2026 - 08:52
Hoe verloopt de behandeling?

Operatie bij een aneurysma van de buikslagader via de liezen (EVAR)

Informatiefolders voorbereiding opname en operatie

Het is belangrijk dat u zich goed voorbereidt op de operatie:

Uw opname

Voor deze operatie wordt u opgenomen in het Jeroen Bosch Ziekenhuis. Meestal blijft u 1 tot 2 nachten in het ziekenhuis.

De operatie vindt meestal plaats onder algehele anesthesie (narcose) of soms een ruggenprik.

De chirurg brengt via de slagader in beide liezen een opgevouwen vaatprothese in. De chirurg schuift de prothese naar de buikslagader en vouwt deze daar uit. De prothese neemt de functie van de verzwakte vaatwand over.

Tijdens de operatie gebruikt de chirurg röntgenstraling en contrastmiddel om de juiste plek te bepalen.

Niet iedereen komt in aanmerking voor deze behandeling. De vorm van de slagader en de ruimte in de bloedvaten moeten geschikt zijn.

Voordelen en nadelen

Deze manier van opereren heeft voor- en nadelen ten opzichte van de klassieke ‘open’ operatie via de buik.

Voordelen

  • Deze operatie is minder belastend dan een open operatie.
  • U hoeft korter in het ziekenhuis opgenomen te blijven. 
  • U herstelt sneller.
  • Er is een kleinere kans op complicaties of overlijden.

Nadelen

  • Soms werkt de prothese niet goed of lekt deze. Een lekkage verdwijnt bijna altijd vanzelf, anders is er na een tijdje een extra behandeling nodig.
  • Er blijft een kleine kans op het scheuren van het aneurysma.
  • U blijft levenslang onder controle bij de vaatchirurg.

Registratie van uw implantaat

De gegevens van uw implantaat leggen wij vast in uw dossier en in een landelijk register. Dit is verplicht. In dit register staan geen persoonlijke gegevens.

Na de operatie heeft u kleine wondjes in de liezen. U mag snel weer uit bed en gaan bewegen. U mag weer gewoon eten.

Bij elke operatie is er kans op complicaties, zoals een wondinfectie, bloeding, trombose of een longontsteking.

Na een operatie aan de buikslagader kunnen er specifieke complicaties zijn, zoals:

  • Een nabloeding - die kan ontstaan door een lekkage van de verbinding tussen de vaatprothese (het kunststof buisje) en het eigen bloedvat. Dit komt bijna nooit voor. Als deze complicatie optreedt, is er meestal een nieuwe operatie nodig.
  • Een afsluiting van het kunststof buisje. Ook dan kan een nieuwe operatie nodig zijn, maar ook dit komt zelden voor.
  • Bij mannen: een tijdelijke of blijvende verstoring van de erectie en/of de zaadlozing.

De kans op complicaties hangt onder andere af van uw leeftijd en gezondheid. Goede voeding en de juiste medicijnen verlagen de kans op complicaties.

Als u zich goed voelt, mag u naar huis. Na de operatie kunt u nog moe zijn en minder eetlust hebben. Dit wordt meestal langzaam beter. Vaak bent u na 2 tot 3 maanden weer op uw oude niveau, soms duurt dit langer.

  • U mag de eerste 2 weken niet sporten of fietsen. Wandelen mag wel.
  • Voorkom infecties. Een infectie kan het nieuwe bloedvat aantasten. Neem daarom contact op met de huisarts als u last krijgt van ontstekingen, zoals keel-, blaas-, of longontsteking of bij pussende wonden, steenpuisten en dergelijke.
  • De bedrijfsarts beoordeelt wanneer u weer kunt gaan werken. Het is goed om uw bedrijfsarts al vóór de operatie te informeren, of in ieder geval zo snel mogelijk daarna. Dat maakt het gemakkelijker om goede afspraken over uw werk met uw bedrijfsarts te maken.
  • Zorg er voor dat de aderverkalking zo min mogelijk toeneemt. Dit doet u door zo gezond mogelijk te leven: niet roken, voldoende bewegen en gezond gewicht houden.
  • Zorg dat ziektes zoals hoge bloeddruk, suikerziekte en hoog cholesterol goed behandeld worden.

Neem contact op met het ziekenhuis als u klachten krijgt zoals:

  • Meer of aanhoudende pijn;
  • Plotselinge hevige pijn;
  • Een rode, warme of gezwollen huid rondom de wond;
  • Koude rillingen of koorts hoger dan 38,5 graden Celsius.

Tijdens kantoortijden belt u naar de polikliniek Chirurgie van het JBZ, telefoonnummer: (073) 553 60 05. 

In dringende gevallen buiten kantoortijden belt u naar de verpleegafdeling Chirurgie van het JBZ, telefoonnummer (073) 553 20 23.

Bij vragen of problemen na uw eerste controleafspraak belt u uw huisarts.

Heeft u nog vragen?

Heeft u na het lezen van deze informatie nog vragen, dan kunt u bellen naar de polikliniek Chirurgie, telefoonnummer: (073) 553 60 05.