Headerafbeelding
Verpleegkundige verwelkomt patiënt op de dagbehandeling
Behandeling

Mediane epidurale injectie

Bij een mediane epidurale injectie spuit de anesthesioloog medicijnen rondom het zenuwkanaal in de wervelkolom. Het doel van de behandeling is om uw pijnklachten te verminderen.

De ruimte tussen de wervels en het harde hersenvlies wordt de ‘epidurale ruimte’ genoemd. In deze ruimte bevinden zich onder andere de zenuwen die uit uw ruggenmerg komen. De medicijnen die de pijnarts toedient werken pijnstillend en ontstekingsremmend.

Hoe verloopt de behandeling?

Hier vindt u alle belangrijke informatie over de behandeling.

Praktische tips

Wat neemt u mee?

Neem naar uw afspraak uw geldig identiteitsbewijs mee. Hier vindt u meer informatie over wat u moet meenemen.

Afspraak op onze locatie in 's-Hertogenbosch, Boxtel, Drunen, Rosmalen of Zaltbommel? Meld u eerst digitaal aan. Lees hier hoe dit werkt.

Bekijk uw zorgverzekering

Controleer zelf vóór een afspraak in het JBZ of uw zorg wordt vergoed:

  • Bekijk hier met welke zorgverzekeraars het JBZ een contract heeft.
  • Het hangt ook af van uw polis of uw zorgverzekeraar alle zorg volledig vergoedt.
  • Onze zorg valt voor volwassenen onder het wettelijk eigen risico. Dit betekent dat u ieder jaar eerst een bedrag zelf moet betalen, voordat uw zorgverzekeraar kosten gaat vergoeden. 

MijnJBZ

Via MijnJBZ kunt u zelf een deel van uw persoonlijke en medische gegevens inzien die in het JBZ over u bekend zijn. Zie ook: Wat kan ik in MijnJBZ zien? 

Gegevens delen

Wilt u dat zorgverleners buiten het Jeroen Bosch Ziekenhuis uw medische gegevens kunnen inzien? Dan moet u het JBZ toestemming geven om uw gegevens beschikbaar te stellen.

Opleidingsziekenhuis

In het JBZ leiden we verpleegkundigen, coassis­tenten, artsen en andere zorgverleners op. Dit betekent dat bij uw afspraak soms meerdere zorgverleners aanwezig zijn. En het kan zijn dat u onderzocht of behan­deld wordt door een zorgverlener in opleiding. Deze zorgverlener werkt altijd onder supervisie van een gekwali­ficeerde zorgverlener.

Betrokken afdelingen

Code ANE-047
Laatste revisie: 24 september 2025 - 11:49
Hoe verloopt de behandeling?

Mediane epidurale injectie

Hoe bereidt u zich voor?

U hoeft voor deze behandeling niet nuchter te zijn. U mag van tevoren gewoon eten en drinken.

Let op!

  • Gebruikt u bloedverdunnende medicijnen, zoals acenocoumarol, fenprocoumon of acetylsalicylzuur? Dan mag u deze soms een aantal dagen voor de behandeling niet meer innemen. De arts zal u hierover informeren. Gebruikt u acenocoumarol of fenprocoumon? Neem dan contact op met de Trombosedienst zodra de datum van de behandeling bekend is.
  • Bent u allergisch voor jodium, contrastvloeistof of medicijnen? Geef dit dan van tevoren door.
  • Bent u zwanger of zou u dit kunnen zijn? Vertel dit dan voor de behandeling aan de anesthesioloog. Dit is belangrijk omdat er tijdens de behandeling met röntgenstraling wordt gewerkt.
  • Regel vóór de behandeling dat iemand u naar huis brengt. U mag na deze behandeling niet zelf aan het verkeer deelnemen.  Daarom is het belangrijk dat u samen met een begeleider naar het ziekenhuis komt. Neem vanaf de hoofdingang al een rolstoel mee naar het pijnbehandelcentrum.
  • Wij vragen u om gemakkelijke kleding aan te trekken. Het liefst een broek zonder riem.

Kunt u niet naar uw afspraak komen?

Bent u verhinderd? Geef dit dan tenminste 24 uur vóór de afspraak door aan de polikliniek Pijnbestrijding. Er kan dan een andere patiënt in uw plaats geholpen worden. Zo blijft de wachtlijst beperkt.

Waar meldt u zich?

U komt op het afgesproken tijdstip naar het pijnbehandelcentrum (gebouw A, verdieping 3). Als u aanbelt, laat een verpleegkundige u binnen. U neemt dan plaats in de wachtruimte. Hier wordt u opgehaald en naar de behandelruimte gebracht.

Tijdens de behandeling

In de behandelkamer zijn de behandelend pijnarts, een anesthesieverpleegkundige en een röntgenassistente aanwezig. De verpleegkundige helpt u om de juiste houding aan te nemen op de behandeltafel. De pijnarts dient de epidurale injectie toe. Dit gebeurt meestal onder röntgendoorlichting. 

Na de pijnbehandeling

Na de behandeling krijgt u iets te drinken. Als u zich goed genoeg voelt, mag u naar huis.

U mag na de behandeling niet zelf aan het verkeer deelnemen. Daarom is het belangrijk dat u samen met een begeleider naar het ziekenhuis komt. Neem vanaf de hoofdingang al een rolstoel mee naar het pijnbehandelcentrum.

De verdovingsvloeistof werkt ongeveer 4 tot 6 uur. Daarna kan de pijn terugkomen. De ontstekingsremmende medicijnen hebben enkele weken tijd nodig om de geïrriteerde zenuw tot rust te brengen.

Bijwerkingen

  • In de eerste 2 weken na de behandeling kunnen uw pijnklachten toenemen. Ook kan er napijn optreden als gevolg van de behandeling. U kunt hiervoor een pijnstiller nemen, zoals paracetamol.
  • U kunt opvliegers krijgen. Bij vrouwen kan de menstruatie korte tijd ontregeld zijn.
  • Bij diabetespatiënten kunnen de bloedsuikers voor korte tijd ontregeld zijn.
  • De kans op complicaties, zoals infectie en allergische reactie, is erg klein.
  • Als er tijdens het prikken een bloedvaatje wordt geraakt, kan er een bloeduitstorting ontstaan. Dit kan soms pijn veroorzaken.
  • Het is mogelijk dat u door de injectie van de verdovingsvloeistof enkele uren minder gevoel ervaart in het behandelde gebied. 
  • Heel zelden ontstaat krachtverlies of zwaar gevoel van een arm of been. Dit is tijdelijk en kan een dag tot enkele dagen duren.

Resultaat en controleafspraak

Het kan 1 tot 6 weken duren, voordat u het effect van de behandeling merkt. Hoe lang het de pijn verminderd blijft, hangt af van de oorzaak van de pijn en van welke structuur behandeld is.

U krijgt een controleafspraak om het resultaat en mogelijke verdere behandeling van de behandeling met de pijnarts te bespreken. Als de klachten na verloop van tijd terugkeren kan de behandeling worden herhaald, maar niet onbeperkt. Soms levert de behandeling niet het gewenste resultaat op. De arts overlegt dan met u of er een andere behandeling mogelijk is.

Leefregels na de behandeling

  • Start weer met uw bloedverdunners, zoals de specialist met u heeft afgesproken.
  • Het kan voorkomen dat u na de behandeling meer pijn hebt. Dit is tijdelijk. U mag dan eventueel paracetamol nemen.

Vragen of problemen na de behandeling

Als er de eerste dagen na de behandeling onverwachte problemen optreden die te maken hebben met de behandeling, neem dan contact op met het ziekenhuis:

Op werkdagen van 08.30 – 12.00 uur en van 13.30 – 16.00 uur belt u met de polikliniek Pijnbestrijding: (073) 553 26 57

Heeft u een probleem buiten kantooruren dat echt niet kan wachten? Bel dan naar de afdeling Spoedeisende Hulp, (073) 553 27 00.