Nieuws over de ziekte van Crohn en colitis ulcerosa

Op deze pagina vindt u actualiteiten rondom de ziekte van Crohn en colitis ulcerosa.

Actueel

Wil jij meedoen aan een studie over vapen en IBD?

Ben je onder behandeling voor IBD en ben je tussen de 18 en 25 jaar? Dan nodigen we je uit om mee te doen aan een studie over vapen en IBD. 
Onderzoekers in het Erasmus MC doen op dit moment een studie naar vapen (of e-sigaretten) bij jongeren met IBD. Vapen komt steeds vaker voor, maar we weten nog niet goed hoe jongeren hierover denken en wat de invloed van vapen op de darmen is. Jouw mening en ervaringen kunnen ons hierbij helpen.

Meedoen is heel simpel:

  • Je vult één keer een online vragenlijst in
  • Dit duurt ongeveer 10 minuten
  • Je antwoorden worden anoniem gebruikt: je eigen dokter of verpleegkundige krijgt je antwoorden niet te zien
  • Het maakt niet uit of je vaak, één keer, of nog nooit een vape hebt gebruikt: iedereen kan meedoen!


Klik hier om naar de vragenlijst te gaan: ga naar de VAPOUR-studie 


Heb je vragen? Neem dan contact op met de onderzoekers in het Erasmus MC via r.pierik@erasmusmc.nl

Echografie van de darm bij IBD

Het IBD-expertisecentrum van het Jeroen Bosch Ziekenhuis zet sinds kort darmechografie in om de ziekteactiviteit bij inflammatoire darmziekten zoals de ziekte van Crohn en colitis ulcerosa te volgen.

Darmechografie is een snelle en patiëntvriendelijke manier om de dunne en dikke darm in beeld te brengen. Ontstekingen zijn vaak direct zichtbaar, waardoor we snel inzicht hebben in de actuele situatie. Ook afwijkingen zoals fistels en abcessen zijn goed herkenbaar. Een echo kan een scopie niet altijd vervangen: niet elk deel van de darm is goed zichtbaar en de beoordeling verschilt per patiënt.

MDL-artsen Loes Nissen en Tessa Römkens zijn getraind in het uitvoeren van darmechografie bij IBD-patiënten. “Darmechografie is een belangrijke ontwikkeling omdat we de darm snel en patiëntvriendelijk kunnen beoordelen,” zegt Tessa Römkens. “Het onderzoek is snel, pijnloos en zonder belastende voorbereiding. Bevindingen kunnen we direct bespreken.” “Met darmechografie zien we sneller wat er in de darm gebeurt,” vult Loes Nissen aan. “Dat helpt om snel te beoordelen of een behandeling werkt of moet worden aangepast. Voor patiënten betekent dat sneller duidelijkheid.”

Crohn en Colitis NL

Op de website van Crohn en Colitis NL vindt u nieuws en actualiteiten over IBD. 

Vaccinaties

Vaccinaties zijn belangrijk voor mensen met IBD, omdat zij een groter risico kunnen lopen op infecties. Lees meer hierover in de folder 'Vaccinaties bij IBD'.

Thuismonitoring IBD thuis

Mensen met de ziekte van Crohn of colitis ulcerosa (IBD) kunnen in het Jeroen Bosch Ziekenhuis gebruikmaken van thuismonitoring met IBD-Thuis. Op dit moment maken al meer dan 200 IBD-patiënten in het JBZ gebruik van IBD-Thuis. Meer informatie vindt u in de folder 'Chronische darmontsteking (IBD) thuismonitoring'.

Help mee aan meer kennis over bijwerkingen van medicijnen bij IBD

Elk medicijn kan bijwerkingen geven. De Bijwerkingmonitor is een online vragenlijstonderzoek van Bijwerkingencentrum Lareb. Met de Bijwerkingsmonitor onderzoekt Lareb de bijwerkingen van medicijnen die worden voorgeschreven voor de ziekte van Crohn en colitis ulcerosa.

Als u uw ervaring deelt, helpt u om meer te leren over de bijwerkingen van medicijnen en hoe deze het dagelijks leven beïnvloeden. Ook als u geen bijwerkingen heeft, kunt u meedoen aan het onderzoek.

U kunt meedoen via www.bijwerkingenmonitor.nl of scan de QR-code:

QR-code bijwerkingenmonitor.nl
Code INT-903
Laatste revisie: 2 april 2026 - 09:27